Pozor! kradejo nam recepte iz kulslo!

tema je zaklenjena

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

6. dec 2004 15:54

Jade, ne se sekirat! Lej, zato, ker so te gnjavili, bom danes naredila tvoje sirove bureke, ko bojo pa spremembe pa še spremenjene, ok:) In gotovo nisem edina. Glej na to kot na reklamo:) Jernej, zdaj razumeš, zakaj sem na zašetku tako težila s tem, kaj smem in česa ne smem objavit? No, za ziher zaenkrat objavljam samo svoje recepte, niti od babic namreč ni varno:) Ko/če mi jih bo zmanjkalo, bom pa mogoče še kake druge:) Lepo se mejte in ne sekirajte se zaradi drugih! papa! Veri

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

6. dec 2004 16:31

Od babic lahko... Gre za to, da se ne sme avtorskih receptov prepisovati. Tako ne smete prepisovati iz revij in kuharskih knjig. Enako kot ne morete zgodbe Harry Potter prepisati in jo objaviti na forumu. Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

silvy  

član od: 7.4.2002

sporočila: 23

22. dec 2004 13:51

Ojla, Sem urednica revije v kateri so objavljeni samo recepti. Revija je licenčna, slike in recepte dobimo od naših partnerjev. Imamo pa rubriko vaša pošta, kjer lahko naši bralci objavljajo svoje recepte, anekdote, nasvete ... Se je že zgodilo, da sta prišla dva skoraj identična recepta dveh bralcev oz. bralk iz različnih koncev Slovenije. Meni osebno se zdi praktično nemogoče "ustaviti krajo" receptov, ker če ni sodelovanja med kuharji in izmenjave izkušenj, potem kuhanje izgubi ves čar. Tako kot je že Jernej povedal, pravno sporen je samo dobeseden zapis, vse ostalo pa ... Lepo pa res ni. In v takih primerih lahko le upaš, da za vsako rit palca raste. Sicer tudi če pogledate in primerjate razne kuharske knjige med seboj, so si nekateri recepti zelooo podobni, ne čisto enaki, ravno toliko, da ne moreš dokazati, da so ga prepisali. Čisto druga pesem pa je seveda kopiranje slik, kjer se da avtorstvo neizpodbitno dokazati. Silvy

nalin  

član od: 13.1.2005

sporočila: 231

21. jan 2005 0:25

Spoštovani kulinariji. Sicer sama nisem še dolgo članica vendar že kar nekaj časa prebiram tukajšne recepte. Sama bi podala en komentar glede avtorskih pravic in kraje. Naredila bom primerjavo z eno internetno stranjo ki sicer nima veze s kulinariko ima pa veliko povezavo z avtorskimi pravicami. www.elfwood.com je stran kjer slikarji in drugi umetniki objavljajo svoje slike, zgodbe in ostale umetnije. Če želiš sodelovati na njihovi strani se moraš polno vpisati tako ime in priimek kot naslov in podobno ( podatke preverijo). Potem mora vpisani izponiti vprašalnik če popolno razume pogoje. Če se izkaže da ne, ga ne vpišejo. Ko si vpisan so tvoja dela avtomatično avtorsko zaščitena. Ker pa želijo nekateri slikati nekatere like kot so frodo(gospodar prstanov), ali pa walt disnijeve like (vendar ne kopije) pa imajo za to postavljeno posebno stran kjer bi lahko ob "orignalnem" avtorjevem nestrinjanju sliko umaknili. V ostala področja pa nikakor ne sprejmejo slike oz dela ki bi vsebovala že avtorsko zaščitena področja oz like. Razumem da je pri kulinariki situacija malce drugačna vendar bi pa lahko uvedli malce strožji vpis, tudi glede avtorskih pravic bi se dalo kaj ukreniti (vsaj za resnično izvirne recepte čeprav je le teh zelo malo). Prirejene recepte bi lahko vsaj toliko zaščitili da se jih nebi smelo uporabljati v profitne namene. Vse to je izvedlijvo vendar bi potem morala kulinarika odpreti račun kamor bi lahko člani nakazali denar v podporo kulinarike s katerim bi potem lahko plačali morebitne stroške glede samega vzdrževanja strani in še česa. Upam da sem bila razumljiva, če želite me lahko še kaj vprašate. ps sama imam nekaj izvirnih receptov oz takih receptov katere sem dobila od priznanh kuharjev, vendar jih žal ne morem deliti s kulinariki na tem forumu saj nekateri niso moja last če pa so pa raje vidim da jih ljudje ki so na obisku pri meni imajo za specialiteto katere ne dobiš vsepovsod zaradi česar je še tako preprosta stvar nekaj zelo posebnega. nalin

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

21. jan 2005 1:10

Strožji vpis? Saj sem že tako ali tako znan kot najbolj tečen urednik daleč naokrog Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

nalin  

član od: 13.1.2005

sporočila: 231

15. feb 2005 15:18

Pomoje bi bilo pametno da bi lahko recepte gledali samo tisti ki bi bili polno vpisani v kulinariko, s tem mislim to da se poda polni naslov in po možnosti tudi telefonska številka, starost, skratka prijavnica tako kot jo podaš recimo ob vpisu v knjižnico. seveda pa moraš predhodno se strinjati z določenimi pogoji. nalin

suzanar  

član od: 29.1.2004

sporočila: 458

15. feb 2005 17:07

Nalin, a bi rada ukinila Kulinariko? Moj predlog pa je, da ob vpisovanju recepta doda Jernej rubriko, kjer bo razvidno ali je ta recept nekdo samo vpisal ali je to njegov originalen recept. Mislim, da večina receptov, ki so tu vpisani ni originalna, ampak je od nekje prepisana z večjimi ali manjšimi variacijami. Ravno zaradi tega jaz dolgo nisem prispevala nobenega recepta, saj sem jih več ali manj od nekoga dobila. Potem pa sem ta isti recept, ki ga imam že 10 let, našla tukaj. Naj mi nihče ne reče, da so tu sami avtorski recepti, vsaj v večini ne. Pa naj bo rubrika: "kje sem recept videl-a", potem bi lahko napisali tudi "sem si ga sama izmislil-a", ali "pa prepisan od... z mojimi popravki" Suzana

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

15. feb 2005 18:15

Če še jaz pristavim svoj piskrček - že res, da je redko kateri recept povsem izviren in bi bilo lahko z dokazovanjem avtorstva precej težav. Morda pa bi za začetek lahko vsak od nas, ki kak recept prispeva, pa ni zrastel na njegovem zelniku, povedal, od kod ga ima: od znanke, prijateljice, stare mame, z nekega drugega foruma ali internetne strani. Toliko pač, da vemo, da recept potuje iz rok v roke. Še bolj pošteno pa bi se mi zdelo, da ob receptih, ki jih od nekod prepišemo, navedli vir, torej da navedemo knjigo ali revijo, iz katere smo vzeli recept, ki ga pošiljamo na forum ali v bazo. Meni se zdi korektno navesti, da je osnova recepta iz te in te knjige ali revije, moja variacija na ta recept pa je takšna in takšna. Saj ni nič slabega, če si kak recept od koga "izposodimo" in ga "prodajamo" naprej. Tako kot na primer stori Veri, ko pravi, da je "recept za to pašteto iz zvezka moje mame", ali kot sem jaz navedla pri ruskih kapah, da sem recept zanje dobila od ženske, ki je na mariborski konec prinesla recept zanje iz Vojvodine. Morda smo za koga preveč malenkostni, ampak pri številnih receptih, sploh za kakšno eksotično kuhinjo, sem zasledila enake sestavine in postopek, kot so v množici knjig, ki jih imam na policah (izjema je seveda gospa Marinka, njena knjiga o azijski kuhinji je zame alfa in omega tovrstnega kuhanja, ki sem ga z obiski južno azijskih držav in številnimi tamkajšnjimi knjigami samo še nadgrajevala). Hočem reči, da je kar v redu, da povemo, da nismo prvotni avtorji čisto vsega, kar posredujemo drugim. Pa saj foruma tudi ne jemljem tako, gre bolj za izmenjavo številnih izkušenj in željo, da tudi drugim posredujemo recept za nekaj, kar bi jim bilo v užitek. Pozdrav, Mamamia mamamia

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

15. feb 2005 18:55

Mamamia, popolnoma se strinjam s tabo. Saj ni nobene slabe stvari v tem, če od nekje nekaj "pobereš". Tako kot pri pisanju člankov, seminarskih nalog, diplomskih ipd., če nekaj od nekoga prepišemo, to tudi potem pošteno navedemo. Kot primer, doma imam 2 kuharici Nigelle Lawson, v angl. In ona je tudi lepo napisala na koncu knjige od kje je dobila recept, če ni izključno njen ampak je variacija oziroma prepisan. Mogoče bi Jernej to lahko dodal kot eno izmed rubrik pri receptu. lp, Marija

nalin  

član od: 13.1.2005

sporočila: 231

15. feb 2005 21:10

Suzanar, jest sem ta predlog podala glede na to, da je nekdo tukaj gor rekel, da je svoje recepte vidu v neki novi kuharski knjigi. Kar nekaj se jih je pritožilo glede tega, da so jim original recepte pokradl. Ni jim predvsem všeč da nekdo služi na njihovih receptih. Pa še to poznam nekaj strani kjer je vpis še strožji in ena od teh strani je danes največja izmed sebi enakih. Če je nekdo resen pri svojem namenu nima kaj skrivati. sicer pa nisem predlagala obvezne članarine, ta pa bi mogoče res odgnala kulinarike. nalin

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti